Během těhotenství postihují často ženy některé zdravotní komplikace. Od nevolnosti, přes otoky, těhotenskou cukrovku až po zvýšený cholesterol. Vyšší hladina cholesterolu v těhotenství je ale běžná a není třeba se jí tolik obávat. Pomáhá totiž poskytovat živiny, které jsou přínosné pro zdraví rostoucího plodu. Ale i přesto je důležité dodržovat zdravé návyky, pečlivě vybírat stravu a vše konzultovat se svým lékařem.
V čem vyšší cholesterol v těhotenství prospívá?
Fyziologický vzestup hodnot cholesterolu během gravidity je běžný a je potřebný pro matku i rozvoj dítěte. Pro matku jsou tuky hlavním palivem uspokojujícím zvýšené energetické nároky, pro plod pak zůstává hlavním palivem glukóza. Tuky ale potřebuje především pro správný vývoj mozku a pro růst. Cholesterol se také podílí na produkci a funkci ženských hormonů progesteronu a estrogenu, syntéze vitamínu D a žlučových kyselin. Má také pozitivní vliv na zdravé mateřské mléko.
Pozor by si měly dát ženy s vyšším cholesterolem před těhotenstvím
Hormonální změny běžně způsobují zvýšení hladiny cholesterolu od 12. týdne těhotenství. Často se hladina cholesterolu může zvýšit až o 50 %. Po porodu se zase hodnoty snižují a navrací se k původní hladině.
„Vyšší cholesterol má většina těhotných žen, ale není třeba se ho vždy obávat. Jiná situace je ale u žen, které měly zvýšený cholesterol již před těhotenstvím nebo jim byla zjištěna vysoká hodnota v prvním trimestru těhotenství. Studie ukazují, že v takovém případě jsou ženy nejen ohroženy rozvojem aterosklerózy a onemocněním srdce a cév v dalším životě, ale také těhotenskými komplikacemi, jako je předčasný porod preeklampsie nebo přílišný růst plodu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě a dodává: „V tomto případě je důležité se poradit se svým lékařem, protože některé léky na cholesterol nemusí být během gravidity vhodné. Buď vám lékař doporučí jiné či poradí, jak vyšší hladinu cholesterolu zvládat i bez léku, a to například vhodnou dietou a sportem. V každém případě je po porodu v těchto případech potřeba dlouhodobého a pečlivého sledování nejen hladiny cholesterolu, ale i ostatních rizikových faktorů, jako je obezita nebo hypertenze a určitě se vyvarovat kouření.“
Aktivity pro přirozené snížení cholesterolu u těhotných žen
Doporučena je zvýšená fyzická aktivita, například svižná chůze, těhotenská jóga či plavání. Pozor, těhotným se nedoporučuje plavat v rybnících či přehradách, kvůli možným bakteriálním infekcím. Dále je vhodná větší konzumace vlákniny a zdravých tuků, jako jsou ořechy či avokádo. Důležité je omezení smažených jídel a potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a rafinovaný cukrů. Ideální je do jídelníčku přidat potraviny nebo doplňky stravy bohaté na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny (lněný, řepkový a olivový olej, chia semínka, vlašské ořechy, tofu, sójové mléko, rostlinné tuky). Nebojte se ani tučnějších ryb, jsou zdravé a bohaté na vitamíny a zdravé tuky, které prospívají srdečnímu – cévnímu oběhu, jen se vyvarujte syrových ryb, které jsou obsaženy třeba v sushi. Ideálním způsobem přípravy je pára či pečení v troubě.
Poraďte se se svým lékařem
„Zásadní je ale zdůraznit, že v těhotenství je nezbytné se o správném stravování poradit s lékařem či odborníkem přes výživu. Nevhodný jídelníček může být rizikem nedostatečného příjmu potřebných živin pro matku i dítě,“ dodává MUDr. Eva Kociánová z projektu Srdce v hlavě. O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.
Text: ASPEN.PR - Tisková zpráva
Fotografie: pixabay.com/pregnancy-5098881