Transfuzní oddělení v Klatovech zaznamenalo dárcovský rekord

Transfuzní oddělení v Klatovech zaznamenalo dárcovský rekord
Transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice loni zaznamenalo největší počet prvodárců i odběrů krve za posledních deset let.

Konkrétně přišlo v roce 2022 na Klatovsku a na Domažlicku ke svému prvnímu odběru 313 lidí a společně s dlouhodobými dárci absolvovali 5421 odběrů tzv. plné krve. Naopak už druhým rokem po sobě klesl počet odběrů plazmy. Loni jich bylo 2184. Celkem tedy klatovská transfuzka provedla 7605 odběrů krve nebo plazmy. Po rekordních letech 2020 a 2021 je to třetí největší počet odběrů za posledních deset let. „Jsou transfuzní stanice, kde počet odběrů dlouhodobě klesá. Základna dárců stárne a mladí je nestačí nahrazovat. Z tohoto důvodu musím opět připomenout, že obyvatelé našeho regionu jsou velmi zodpovědní a cítí společenskou odpovědnost. Všem, kteří chodí darovat krev či plazmu, aby pomohli někomu jinému se uzdravit, moc děkujeme. Máme úžasné dárce a jsme na ně hrdí," vzkazuje vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Klatovské nemocnice Jana Zítková.

Zajímavostí loňských statistik je poměr prvodárců mezi oběma pohlavími. Zatímco v dlouhodobé evidenci dárců a stejně tak i v celkovém počtu odběrů za rok převažují muži, tak mezi loňskými "nováčky" převažovaly ženy. Prvodárkyň bylo 163. prvodárců mužů 150. 
    

I přes vyrovnané a uspokojující počty odběrů v uplynulých třech letech, potřebuje i klatovská transfuzka stále nové a nové dárce. A mezi novými zvláště mladé. Průměrný věk dárců totiž osciluje kolem padesáti let a dárci do 30 let věku tvoří dokonce jen necelých 15 procent. Krev lze přitom darovat od 18 do 65 let věku. Většina současných dárců tedy v příštích 15 letech dárcovství kvůli věku ukončí. Případně i dříve ze zdravotních důvodů.

Právě z těchto důvodů ukončil loni na podzim dárcovství ve svých 63 letech i rekordman v počtu provedených odběrů krve a plazmy v Klatovské nemocnici Václav Pikeš ze Sušice. Od roku 1993, kdy začal darovat. absolvoval 475 odběrů (69x krev, 406x plazma). Na magickou hranici 500 odběrů tak nakonec nedosáhl. "Nedá se nic dělat. I tak jsem ale mnohem víc spokojený, že mi zdraví dovolilo absolvovat 475 odběrů, než abych byl mrzutý, že jsem nestihl těch 25," řekl rekordní dárce. Přes 400 odběrů mají za ním v Klatovech už jen tři muži, z nichž dva jsou stále aktivní dárci.

Aby se v regionu Klatovska a Domažlicka navýšil počet dárců, plánuje právě ve spolupráci s transfuzním oddělením Klatovské nemocnice otevřít vlastní stálé odběrové místo i nemocnice v Domažlicích. Zprovozní ho v březnu. Má již připravené prostory i vybavení. Odebírat bude každé úterý dopoledne. Stálý provoz v Domažlické nemocnici nebude mít vliv na odběry výjezdovým způsobem. Ty budou prozatím pokračovat souběžně. A novinky chystá i přímo klatovské odběrové místo. Představeny budou průběžně.  

Jak probíhají odběry v roce 2023?
Krev

K odběru krve ať už v Klatovské nemocnici nebo výjezdově není třeba se předem rezervovat. Je ale vhodné sledovat barometr krve, kde jsou informace o tom, jakou krev nemocnice nejvíce potřebuje, a další podrobnosti a aktuality k odběrům. Barometr je zde www.klatovy.nemocnicepk.cz/krev. 

Odběrové centrum v Klatovské nemocnici
pravidelní dárci - Po, St, Čt, Pá | 6:30 - 11:30
prvodárci (první návštěva) - jen Po, St, Čt | 8:00 - 10:00
Odběry výjezdovým způsobem
Úterý bude tradičně vyhrazeno odběrům výjezdovým způsobem. To znamená, že odběrové sestry budou objíždět Klatovsko a Domažlicko dle plánu odběrů výjezdovým způsobem.

pravidelní dárci - Út dle plánu výjezdů 14:00 - 16:30
prvodárci (první návštěva) - Út dle plánu výjezdů 14:00 - 15:30

Odběrové centrum v Domažlické nemocnici
bude zprovotněno v březnu
provoz bude v úterý dopoledne
info o zprovoznění a provozu zde www.domazlice.nemocnicepk.cz/krev

Plazma
Po - Pá | 7:30, 9:00, 10:30, 13:00 a Pá | 6:30
nutná rezervace na 800 292 700
prvodárci by měli absolvovat vstupní vyšetření v rámci odběru krve
Odběry plazmy se budou nadále provádět každý pracovní den. K nim je však nutné (narozdíl od krve) se telefonicky rezervovat. Obsazenost je vidět na webu nemocnice ve stránce www.klatovy.nemocnicepk.cz/plazma.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!