SZPI nařídila stáhnout z trhu fíky s toxickou látkou

SZPI nařídila stáhnout z trhu fíky s toxickou látkou
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu potravinu Fíky natural v balení 500 gramů, s datem minimální trvanlivosti do 31. 12. 2018, šarže: L17001, výrobce: Zdraví z přírody s.r.o., Chmelnická 194, 76001 Zlín, země původu: Řecko.

Dovozcem suroviny do ČR je společnost IBK Trade s.r.o. Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti Zdraví z přírody s.r.o. v Malotově ulici ve Zlíně.

Laboratorní rozbor SZPI v potravině potvrdil přítomnost aflatoxinů (celková suma) v koncentraci 36,4 µg/kg (mikrogramů na kilogram), přičemž zákonem stanovený limit je 10 µg/kg a přítomnost aflatoxinů sk. B1 v koncentraci 32,9 µg/kg, přičemž zákonem stanovený limit je 6 µg/kg.

Celková velikost závadné šarže fíků balených v provozovně společnosti Zdraví z přírody s.r.o. je 420 kg. Dovozce IBK Trade s.r.o. dovezl do ČR šarži o celkové velikosti 12 tun, kterou následně dodal dalším odběratelům.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem nařídili inspektoři SZPI neprodlené stažení z tržní sítě i všech dalších šarží kontaminovaných potravin pocházejících z předmětné dodávky fíků.

Aflatoxiny vznikají jako produkt metabolismu plísní a mají negativní účinky na lidské zdraví.

SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty.


Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!