Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Darujte ji v Plzni a zachraňte život

Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Darujte ji v Plzni a zachraňte život
Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité zvýšit povědomí o vzácné tělní tekutině a ocenit dobrovolné dárce, kteří zachraňují či zlepšují životy pacientů po celém světě.

To je cílem jedenáctého ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy, který po celém světě probíhá od 2. do 6. října. Darovat plazmu a zachránit tak lidský život můžete ve všech jedenácti odběrových centrech BioLife v České republice. V Plzni sídlí v BC Avalon, vchod je z ulice U Tržiště.

V Česku jsou tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují. „Jsou určeny pro  pacienty s řadou vrozených i získaných onemocnění. Mnoho z nich je na tuto léčbu zcela odkázáno. Jsou to např. lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními,” vysvětluje hematoložka Alice Drábková ze společnosti BioLife, lídra v oboru sběru vysoce kvalitní plazmy.  Jen v Evropě trpí některou z vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, potřebují průběžnou léčbu.

Podle průzkumu, který společnost BioLife provedla mezi českými dárci plazmy, si většina většina z nich význam darování uvědomuje. Hlavním důvodem, proč chodí plazmu darovat, je možnost pomoci lidem, kteří to potřebují. Uvedlo to 60 procent z 3500 respondentů. Většina se také shodla, že odběr  nebolí a trvá krátkou dobu. I proto 88 procent z nich daruje plazmu pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně. Odběry krevní plazmy jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. “Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže organismus plazmu obnovit do 24-48 hodin,” dodává lékařka.


Kdo se může stát dárcem plazmy?

"Při odběru plazmy dbáme na ochranu zdraví dárců i pacientů, kteří dostávají léčbu plazmou, takže dárci musí splňovat určité zdravotní požadavky, " říká Jan Štěpánek, generální ředitel BioLife ČR. Potenciální dárci plazmy musí být starší 18 let, vážit minimálně 50 kg a maximálně 150 kg. Existují i další podmínky, které lze najít na portálu biolifeplazma.cz. Všichni kandidáti na dárce procházejí v plazmatickém centru lékařským vyšetřením – zdarma. Je důležité si uvědomit, že darování plazmy je velmi bezpečné a nijak nezatěžuje organismus.
O dárcovství plazmy
Plazma, která se terapeuticky používá již více než 100 let, může být přeměněna na život zachraňující a život udržující terapie pro lidi se vzácnými a složitými chronickými onemocněními. Často se jedná o pacienty s celoživotním onemocněním, kteří nemají jiné alternativní možnosti léčby." Plazmu nelze vyrobit. Lze ji pouze darovat, a proto je odběr plazmy od dárců zásadní pro záchranu životů a zlepšení kvality života těchto pacientů," dodává Jan Štěpánek.
Za velkorysý čin darování plazmy se poskytuje finanční kompenzace, která pokrývá cestovní náklady a čas strávený dárcem v dárcovském centru. Alternativně se dárci mohou rozhodnout přispět bez finanční náhrady, což jim poskytne den volna a daňovou úlevu až do výše 3 000 Kč za jeden odběr. Tato volba se vztahuje na každý konkrétní odběr, což dárcům umožňuje plynule přecházet mezi oběma variantami.
Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné než darování krve. Při darování je plazma z krve odfiltrována a krevní destičky jsou okamžitě vráceny dárci. Také proto, že darování není pro zdravého člověka velkou zátěží a plazma se v těle rychle doplňuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní. Proces darování trvá přibližně 50 minut.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!