Rokycanská nemocnice nabízí vyšetření protilátek proti covidu

Rokycanská nemocnice nabízí vyšetření protilátek proti covidu
Z důvodu častých dotazů a zájmu veřejnosti začíná také Rokycanská nemocnice nabízet vyšetření množství protilátek proti onemocnění covid-19.

Vyšetřená osoba zjistí testem IgG, jestli má v těle protilátky proti opětovné nákaze, případně kolik, a zda má tedy vytvořenou proti viru SARSCov2 imunitu. Výsledek testu může napovědět, zda a kdy se nechat očkovat. Vyšetřená osoba dostane k výsledkům i odborný komentář.

„Hladina protilátek IgG ukazuje na schopnost organismu bránit se proti opětovné infekci. Test může odhalit i bezpříznakové prodělání nemoci covid. IgG protilátky se vytváří po 14 dnech od nástupu příznaků a maxima dosahují po šesti týdnech, nicméně zaznamenat je lze i později, "popisuje vedoucí klinické laboratoře Rokycanské nemocnice Miluše Černá s tím, že vhodná doba pro zjištění jejich množství je po třicátém dni od skončení karantény, popřípadě později..

"V posledních dnech se nás na vyšetření protilátek ptá stále více lidí. Někteří chtějí mít jistotu, zda někdy v minulosti náhodou neprodělali infekci s bezpříznakovým průběhem. Část lidí ale chce znát hladinu protilátek i proto, aby zvážili, zda a kdy se očkovat. Pokud totiž mají protilátek dost, je možné očkování odložit," říká ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma.        

Test se provádí odběrem malého množství žilní krve, přičemž odběr se provádí v odběrové místnosti nemocnice, kam lze přijít bez objednání každý pracovní den 6 do 10 hodin. Výsledek s komentářem dostane pacient buď ještě týž den nebo do 24 hodin a to ústně nebo písemně v nemocnici nebo v případě vyžádání i mailem. Vyšetření stojí 500 korun. Částku je třeba uhradit před úkonem v pokladně nemocnice.

Z nemocnic Plzeňského kraje provádí testy také Stodská a Domažlická  nemocnice. Domažlické včetně doplňkového zjištění protilátek třídy IgM. 

Poznámka redakce: Užitečné odkazy na PDF ke stažení

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!