Populační studie (C)ELSPAC otevírá čtvrtou dekádu své existence

Populační studie (C)ELSPAC otevírá čtvrtou dekádu své existence
Už třicet let vědci pod záštitou centra RECETOX z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zkoumají celé generace jihomoravských dětí. Soustředí se především na faktory, které ovlivňují jejich zdraví. Do výzkumu se v devadesátých letech zapojilo na 7 500 rodin z Brna a ze Znojma. V rámci navazujících studií se v posledních deseti letech přidaly další 2 000 brněnských rodin.

Setkání generací se uskuteční v rámci Festivalu vědy na Výstavišti Brno v sále Rotundy, Pavilonu A, od 10:00 do 16:00 v sobotu 10. září 2022. Akci odstartují panelové diskuze s vědci a účastníky studií. Redaktor Českého rozhlasu Jiří Kokmotos vyzpovídá vědce působící hned na několika světových univerzitách ve Velké Británii nebo v USA. V rozpravě se zaměří nejen na to, jak populační studie probíhají, ale také jak se odráží výsledky studií do života ve městě. 


„Jsme vděčni všem rodinám, které se podílejí na populačních studiích CELSPAC. Díky nim se vědci dovídají více o faktorech ovlivňujících lidské zdraví. Zjištěná data komunikujeme s Magistrátem města Brna a Jihomoravským krajem. Zástupci místních samospráv tato data a informace zohledňují ve svých politických rozhodnutích,“ vysvětluje ředitelka centra RECETOX Jana Klánová. 


Pro město jsou vědecká data velmi důležitá, podotýká druhý náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný: „Brno na podporu vědy, výzkumu a inovací sází dlouhodobě. S centrem RECETOX intenzivně spolupracujeme již od roku 2018, kdy jsme uzavřeli memorandum. Jeho cílem je sdílení informací o zdraví a způsobu života brněnské populace za účelem zvýšení kvality života obyvatel. Centrum RECETOX bylo také od počátku partnerem tvorby strategie #brno2050 a dnes je nositelem hned tří vlajkových projektů akčního plánu. K těm patří také CELSPAC a tzv. Brněnská živá laboratoř. Jsme si vědomi, že lidé tvoří město, ale i město ovlivňuje své obyvatele a způsob jejich života. Proto si velmi ceníme toho, že můžeme být partnerem tohoto unikátního projektu.“


Program bude pokračovat křtem knihy CELSPAC: 30 let na cestě – Příběh jedné generace. Knihu mapující 30 let studie pokřtí hudebníci Pavel Čadek a Ondřej Havelka, herečka Alena Antalová, otec české větve studie Lubomír Kukla a ředitelka centra RECETOX Jana Klánová. „CELSPAC děti, jak našim účastníkům říkáme, si zaslouží speciální dárek, a proto jsme pro ně napsali knihu,“ uvádí koordinátorka studií CELSPAC Lenka Andrýsková. Akci uzavře hudební vystoupení brněnského písničkáře Pavla Čadka a Ondřeje Havelky s Melody Makers. 


Po celý víkend mohou také zájemci zavítat na stánek RECETOX, kde si je vědci proměří od hlavy až k patě. Kromě složení těla přístrojem Inbody si mohou zájemci nechat zkontrolovat klenbu nohy nebo sílu stisku ruky. Malí badatelé si pak mohou vyzkoušet práci laborantů při pokusu „Poznej svoje DNA“ nebo si poskládat jednoduchou molekulu. 

Studie ELSPAC byla v 90. letech iniciována Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Kromě České republiky probíhala také na Slovensku, ve Velké Británii, na Ukrajině, v Rusku a na ostrově Man. Dlouhodobá populační studie sledovala celou jednu generaci evropských dětí od těhotenství jejich matek až po dospělost. Od roku 2012 studie běží pod hlavičkou CELSPAC a jsou základním stavebním kamenem brněnské Živé laboratoře. Vědeckým bádáním a spoluprací s úřady, politiky, firmami, a především samotnými Brňany napomáhá RECETOX identifikovat a omezovat vlivy působící negativně na životy místních.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!