Plzeňský kraj dovezl na Ukrajinu další humanitární pomoc

Plzeňský kraj dovezl na Ukrajinu další humanitární pomoc
Sanitní vůz Volkswagen Transporter T5, elektrocentrály Herkules HSE 3500, mikrovlnné trouby, varné konvice, karimatky, deky, izoterické fólie a zdravotnický materiál.

To jsou věci, které dopravili v pondělí 25. července představitelé Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem do Ivano-Frankivské oblasti na Ukrajině, s níž kraj navázal spolupráci. Na Ukrajinu v následujících dnech dorazí i kamion s humanitární pomocí, která byla zajištěna v rámci partnerských vztahů mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí.
Směrem na východ vyrazili v neděli 24. července 2022 spolu s Rudolfem Špotákem také náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard, náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hais a Libor Picka, náměstek pro oblast kultury, památkové péče a cestovní ruch.

„Humanitární pomoc jsme našim přátelům dovezli už podruhé v pořadí. Tu první jsme převáželi koncem dubna krátce po návštěvě ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise, kdy jsme Ukrajině postižené ruskou agresí poskytli prostřednictvím velvyslanectví 5 milionů korun. Během návštěvy jsme na základě doporučení J. Perebyjnise  na jihozápadní Ukrajině navázali kontakty s představiteli Ivano-Frankivské oblasti, dohodli se s nimi na spolupráci. Text dohody o spolupráci se nyní dopilovává s tamním ministerstvem zahraničí a jeho definitivní znění bude hotové na podzim,“ informuje z cesty za ukrajinskými partnery hejtman Rudolf Špoták. Tento oficiální dokument budou následně schvalovat i krajští zastupitelé na svém nejbližším jednání.  
Humanitární pomoc, kterou představitelé regionu s sebou na Ukrajinu vezli, byla podobná jako před dvěma měsíci. Jde o osm elektrocentrál, 10 mikrovlnných trub, 20 varných konvic, desítky karimatek, dek a izotermických fólií včetně zdravotnického materiálu, jako jsou léky, obvazy, masti, přípravky na desinfekci vody a další, v celkové hodnotě více než 200 tisíc korun. Nově přivezli pro své partnery sanitní vůz Volkswagen Transporter T5, který vyřadila ze svého vozového parku Domažlická nemocnice. Sanitu předali zástupci PK společně s vedením Ivano-Franskivské oblasti tamním zdravotníkům. 

„Moc děkujeme našim partnerům za pomoc a slib další spolupráce také v oblasti kultury a cestovního ruchu,“ řekla předsedkyně Ivano-Frankivské oblastní státní správy Svitlana Onyščuk.

V následujících dnech do Ivano-Frankivské oblasti také dorazí humanitární pomoc, kterou Plzeňský kraj převzal v sobotu 23. července v Chamu od svého partnerského regionu Horní Falc. I v něm je složení obsahu humanitární pomoci podobné jako z české strany – zdravotnický materiál a přístroje, elektrocentrály, trvanlivé potraviny a elektronické přístroje (pračky, ledničky, sušičky, rychlovarné konvice, mikrovlnky atd.). „Strašlivá agresivní válka na Ukrajině bohužel trvá již téměř šest měsíců. Statečný ukrajinský lid si i nadále zaslouží naši plnou solidaritu,“ prohlásil zemský rada okresu Cham Franz  Löffler. Převoz kamionu s humanitární pomocí na Ukrajinu zajišťuje Plzeňský kraj ve spolupráci s německou stranou prostřednictvím spediční firmy.
Zástupci vedení Plzeňského kraje říkají, že ani tato pomoc není pomocí poslední. Že je Plzeňský kraj v případě, že region o pomoc opět požádá, připraven pomáhat i nadále.

Ivano-Frankivská oblast je samosprávná jednotka Ukrajiny v jihozápadní části země. Hlavním městem je Ivano-Frankivsk. Oblast byla zřízena 4. ledna 1939. Jihozápadní hranici tvoří hřeben Karpat s nejvyšší ukrajinskou hora Hoverla (2061 m). V Karpatech pramení řeka Prut. Severovýchodní hranici částečně tvoří řeka Dněstr. Její rozloha činí 13 900 km2 a žije v ní 1,377 milionu obyvatel. Situace v této oblasti je podobná jako v Plzeňském kraji, je to týlová oblast v rámci válečného konfliktu a je v ní velký příliv uprchlíků.

Štítky: ukrajina

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!