Nový spot Pražských služeb “VYTŘIĎ TO!“ cílí na bioodpad

Nový spot Pražských služeb “VYTŘIĎ TO!“ cílí na bioodpad
Herec a moderátor Vašek Matějovský si v novém spotu Pražských služeb vzal na paškál nejčastější chyby při třídění bioodpadu.

O separaci této složky odpadu je aktuálně enormní zájem. Svozové společnosti však evidují vyšší míru znečištění biosložky jiným odpadem, což komplikuje další zpracování bioodpadu v kompostárnách.

Biopopelnice se proti pravidlům nejčastěji plní PET lahvemi, plastovými taškami, sklem, dalším obalovým matriálem nebo zbytky živočišných produktů. Pracovníci kompostáren už narazili i na injekční stříkačky. Takto znehodnocený odpad nemůže být využit, což popírá principy udržitelnosti i cirkulární ekonomiky.

„V naprosté většině případů je bioodpad znečištěn kvůli nevědomosti uživatelů nádoby na bioodpad, k vandalismu dochází jen ve vzácných případech,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává: „V případě bioodpadu a směsného komunálního odpadu již nedochází k ručnímu dotřídění. Bioodpad putuje přímo do kompostárny.“

Pražské služby, Magistrát hlavního města Prahy a další svozové společnosti se snaží uživatele hnědých nádob vzdělávat a informovat prostřednictvím letáků, článků, kampaní i spotů. Právě do poslední kategorie patří spolupráce Pražských služeb s Vaškem Matějovským. Jeho poslední počin je inspirován posledními trendy při tvorbě virálních videí. Vašek Matějovský plní roli moderátora i soutěžícího.

„Trendy na těchto platformách se neustále mění. Co fungovalo před třemi měsíci, je dnes nezajímavé. Proto jsem s kolegou kameramanem pojal poslední spot jako takovou komickou one man show,“ pokračuje herec a moderátor.

Pražský bioodpad v číslech 

Bioodpad lze svážet celoročně i sezónně. Sezónní svozy jsou výhodnější pro zahrádkáře, celoroční častěji pro subjekty produkující bioodpad po celý rok. Svoz bioodpadu je nastaven v podobném režimu jako svoz komunálního odpadu. To se týká i souvisejícího poplatku. Jeho plátcem je vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytové družstvo.

„Mám radost, že o bezplatné třídění bioodpadu je takový zájem. Od začátku letošní roku evidujeme přes 12 560 žádostí. Domnívám se, že v následujících letech se třídění bioodpadu stane stejně samozřejmým jako například třídění plastu,“ konstatuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Mimo sezónu svážely pražské svozové společnosti 8699 biopopelnic. Se začátkem sezóny zájemců o svoz bioodpadu přibývá. Množství nádob rozmístěných po Praze se může navýšit na více než 26000. Podíl menších 120litrových a větších 240litrových hnědých popelnic je zhruba stejný. Zároveň se v sezóně upravují trasy a mění se doba svozu. To je dáno právě vyšším počtem zákazníků.

CO PATŘÍ DO BIOODPADU?      

tráva, listí, ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, zemina z květináčů, plevel, drny se zeminou, košťály, štěpka z větví keřů, větvičky, piliny, hobliny, kůra, seno, sláma.

CO NEPATŘÍ DO BIOODPADU?

všechny typy sáčků, sklo, kamení, obalové materiály, kosti, maso, kůže, tuky, oleje, mastnoty, mléčné výrobky, živočišné zbytky z kuchyní, podestýlky od domácích zvířat, zvířecí exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny, hobliny, kůra, nebezpečné odpady, biologicky obtížně rozložitelné materiály

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!