MINI STRIP: Neotřelý udržitelný design

MINI STRIP: Neotřelý udržitelný design
Koncept MINI STRIP (spolu)vytvořený Paulem Smithem oslaví světovou premiéru 12. srpna 2021 v Londýně.

Hlavním tématem konceptu MINI STRIP je inovativní přístup k problematice udržitelnosti v automobilové výrobě. Nese se v duchu tří stěžejních oblastí, jmenovitě „jednoduchosti, transparentnosti, udržitelnosti“, a představuje inspirativní nápady pro udržitelnější způsob navrhování automobilů. Jak už název napovídá, proces začal rozebráním třídveřového MINI Cooper SE do posledního šroubku. Poté byly vybrány a implementovány pouze ty prvky, které designér považoval za naprosto nezbytné, přičemž hlavní roli hrála udržitelnost. 

„Koncept MINI STRIP pro mě působivým způsobem ukazuje, že MINI a Paul Smith stejně odvážným způsobem smýšlejí o budoucnosti v oblasti inovací a designu – a společně dokážou vytvořit více. Paul již na začátku procesu navrhování svým neautomobilovým, a tudíž neotřelým pohledem položil zásadní otázky. Jsme hrdí na to, že jsme společně vytvořili tak charakterově svébytný vůz,“ vysvětluje Oliver Heilmer, šéfdesignér MINI.

MINI bylo vždy vnímavé k názorům ostatních mimo jeho vesmír, protože tyto názory pomáhají značce utvářet pohled na sebe samu a na to, jak přistupuje k výzvám. Jako designér s vášní pro jízdní kola, knihy a mnoho dalšího kladl Paul Smith otázky, které poskytly nové podněty ke prozkoumání toho, co není tak samozřejmé.

„Jsem nesmírně vděčný za příležitost předělat ikonické MINI,“ říká. „Stávající automobil dobře znám a miluji ho, nicméně s respektem k minulosti a současně pohledem do budoucnosti jsme vytvořili něco opravdu výjimečného. Cítím se velmi poctěn, že mi tým MINI dal důvěru a svobodu přemýšlet o jiném přístupu k designu automobilu. Myslím, že návratem k úplnému základu, redukováním věcí a zjednodušením vozu jsme společně vytvořili něco skutečně jedinečného.“

Části pro MINI typického černého lemu spodní části karoserie jsou vytištěny pomocí 3D tisku z recyklovaného plastu a jejich základní materiálové vlastnosti byly stejně jako kovové panely ponechány odhalené.Funkční a osobité výplně předního a zadního nárazníku byly také vyrobeny technologií 3D tisku, díky níž vznikla jejich výrazná textura. Zakrytá maska chladiče konceptu MINI STRIP a kryty kol přispívají ke snížení odporu vzduchu, což je typické pro elektromobily, u nichž tato řešení účinně prodlužují kalkulovaný dojezd. Maska chladiče a aerodynamické kryty kol jsou vyrobeny z recyklovaného Perspexu, což šetří hmotnost i suroviny. 

MINI tomu říká „jiskra v oku“, Paul Smith „klasika naruby“ – obojí odkazuje na nečekané detaily, jako jsou kontrastní barevné akcenty, které jsou v práci designérů evidentní až na druhý nebo třetí pohled a prozrazují jejich zálibu v designu. Totéž platí pro koncept MINI STRIP, kdy otevření jeho dveří odhalí charakteristické pruhy Paula Smithe ve svěží kompozici pěti barev. Kryt nabíjecí zásuvky se po otevření rozzáří neonově zelenou barvou, zatímco na ní vyrytá kresba elektrické zásuvky je dílem samotného Paula Smithe. 

Udržitelnost konceptu MINI STRIP zdůrazňují kromě minimalistického geometrického pojetí interiéru také recyklované materiály šetrné k životnímu prostředí. Interiér je zcela bez kůže i chromu, sedadla jsou čalouněna úpletovou tkaninou. Použití jednoho jediného materiálu na čalounění sedadel znamená, že jsou plně recyklovatelné, včetně lemování, což umožňuje zajistit cirkulaci materiálu. Podlahové koberce jsou vyrobeny z recyklované pryže.

Krycí povlak palubní desky, horní část dveří a odkládací plocha taktéž zaujmou velmi zjednodušeným provedením, jsou vyrobeny z recyklovaného korku. Použitý typ korku neobsahuje žádná syntetická pojiva a je také plně recyklovatelný. Díky své pevnosti a příjemnosti na omak by korek mohl v budoucnu nahradit pěnové plasty.

Volant, který je rovněž ústředním bodem interiéru, byl zredukován na nejnutnější funkce. Jeho věnec byl v pravém stylu silničních kol omotán páskou na řídítka. Tři hliníková ramena spojují věnec se středem volantu, jehož síťovaný kryt umožňuje spatřit airbag za ním. Malý látkový štítek Paul Smith na pozici jedné hodiny je jedním z ukazatelů na spolupráci, který lze v interiéru nalézt.

Výplně dveří jsou vyrobeny ze stejné síťoviny, která zakrývá airbag. Za síťovanými panely uchycenými na rámu je jasně viditelná vnitřní konstrukce dveří. Průhlednost pletené síťoviny se mění v závislosti na úhlu pohledu, což dodává vzhledu interiéru další rozměr. Dveřní madla jsou vyrobena z navinutého horolezeckého lana a spolu s barevně sladěnými bezpečnostními pásy oživují interiér svým jasně oranžovým provedením.

Ve všech důmyslných detailech zabudovaných do konceptu MINI STRIP je tvar dán funkcí. Jednoduchost, transparentnost a udržitelnost byly hlavními tématy procesu navrhování a projevují se ve všech aspektech vozu. Díky tomu koncept MINI STRIP přenesl filozofii kreativního využití prostoru MINI do radikální a zásadní proměny, a to především v interiéru. Jako takový může být katalyzátorem udržitelnějšího využívání zdrojů v automobilovém designu.

TIP REDAKCE: Jak ušetřit při nákupu vozů značky MINI ?

Pokud si chcete pořídit auto značky MINI za nižší cenu, doporučujeme vám navštívit tyto stránky:

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!