FN Plzeň zkoumá hladiny protilátek

FN Plzeň zkoumá hladiny protilátek
Na Oddělení imunochemické diagnostiky (OID) se odborníci systematicky zabývají stanovením protilátek proti SARS-CoV-2 jak po prodělaném onemocnění covid-19, tak po aplikaci očkovací látky.

První měření hladin protilátek začalo v létě 2020. Všichni pacienti byli z Domažlicka, které bylo v té době nejvíce zasaženým okresem v Plzeňském kraji.

„S tím, jak se šířilo onemocnění covid-19, narůstal zájem o stanovení protilátek i mezi zaměstnanci FN. Proto jsme se rozhodli pro studii, kdy jsme zaměstnancům měřili protilátky a zároveň jsme sledovali jejich hladinu vitaminu D. Možnost změření hladin protilátek jsme nabídli i široké veřejnosti a je o ni stále veliký zájem,“ říká ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Zkušenosti se stanovením protilátek u pacientů po prodělání onemocnění covid-19 byly následně využity při sledování protilátek po očkování. Cílem bylo zjistit, jak dlouho očkování poskytuje ochranu a zda jsou rozdíly ve tvorbě protilátek mezi muži a ženami, či dle věku. „Zatím jsme provedli více než 13 000 vyšetření a ze studií vyplývá, že protilátky typu IgG přetrvávají přibližně 10-12 měsíců po prodělaném onemocnění covid-19. Po očkování je velká individuální variabilita jak ve výši hladin, tak v době jejich přetrvávání. Lze však spolehlivě říci, že 6-10 měsíců po 2. dávce očkování je lze prokázat. V závislosti na pohlaví a věku jsou rozdíly minimální. Nižší tvorba protilátek je u pacientů, kteří jsou obézní, u diabetiků, a především u osob s poruchou imunity,“ uvádí náměstek pro vědu a výzkum prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

V poslední době se velice často lidé zajímají o hladinu protilátek před aplikací 3. dávky a mají tendenci se rozhodovat podle její výše. Dle odborníků OID FN je takové rozhodování nesmyslné, protože hladiny protilátek se v různých laboratořích stanovují odlišnými metodami. Až v poslední době dochází ke sjednocování na mezinárodní jednotky tzv. Bau, kde výsledek by měl být nezávislý na metodice. Výše hladiny závisí na mnoha faktorech, může být od desítek Bau až po desetitisíce Bau. Lze samozřejmě říci, že čím vyšší je hodnota protilátek v Bau, tím více je člověk chráněn, ale neexistuje přesné číslo, od kterého by bylo možno spolehlivou ochranu proti vzniku onemocnění zaručit. Proto pro rozhodování o 3. dávce platí jediné – doba od druhého očkování. „Abychom lépe pochopili, jak vypadá obranyschopnost organismu proti covid-19, rozhodli jsme se rozšířit spektrum prováděných metod v naší laboratoři. Je samozřejmé, že podrobná specializovaná vyšetření lze provádět jen na omezeném počtu osob, přesto z výsledků můžeme dělat platné závěry pro populaci,“ doplňuje profesor Ondřej Topolčan.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!