Dušnost, sípání i suchý kašel. Jak mít astma pod kontrolou?

Dušnost, sípání i suchý kašel. Jak mít astma pod kontrolou?
V Česku jím trpí přibližně 500 tisíc lidí, dalších více než čtvrt milionů o svém onemocnění neví. Neléčené astma přitom může výrazně snížit kvalitu života, vést k hospitalizaci a v nejhorším případě skončit i fatálně. Při jakých příznacích zbystřit? Jak mít astma pod kontrolou? A co dělat při astmatickém záchvatu? Nejen na tyto otázky odpovídá nezisková organizace Loono.

Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Zánět vyvolává jejich stažení, otok sliznice i nadměrnou tvorbu hlenu, což vede k jejich zúžení a tím i k potížím s dýcháním. Jedná se o jednu z nejčastějších chronických chorob,vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Jak tedy astma poznat? Příznaky bývají více či méně závažné, objevovat se mohou v závislosti na nejrůznějších okolnostech. Častěji se astma projevuje v noci nebo nad ránem, případně v reakci na intenzivní cvičení, chladný vzduch a přítomnost alergenů v prostředí. Objevuje se suchý kašel, pocit nedostatku vzduchu, tedy dušnost, často s hvízdáním nebo sípáním při výdechu. Dalším příznakem může být pocit tíhy na hrudníku.

Pokud máte nějaký ze zmíněných příznaků, neváhejte a vyhledejte praktického lékaře. Ten vám po zhodnocení celkového stavu může vydat žádanku na odborné vyšetření u plicního lékaře. Vzhledem k tomu, že je astma nevyléčitelné, je zapotřebí dostat jej co nejdříve pod kontrolu, aby co nejméně ovlivnilo váš zdravotní stav a kvalitu života. Až 90 % lidí s astmatem může žít bezpříznakově. Na druhou stranu je může ohrozit i na životě, pokud se léčba neužívá správně a pravidelně,upozorňuje Kateřina Šédová.

Jestliže člověk astmatem trpí, neměl by zapomínat na několik preventivních kroků. Základem je pravidelně chodit na plicní kontroly, užívat předepsanou léčbu, dodržovat zásady zdravého životního stylu a vyhýbat se spouštěčům. Mezi ně patří kouření, a to i pasivní vdechování cigaretového kouře, kontakt s alergeny, nadměrná fyzická námaha, stres, chladný vzduch a některé léky.

Doporučujeme rovněž nechat se očkovat proti respiračním infekcím, jako jsou chřipka, pneumokoková onemocnění nebo Covid-19. U lidí trpících astmatem je totiž větší šance, že by mohla tato onemocnění přinést komplikace, hospitalizaci i fatální následky,upozorňuje MUDr. Zuzana Hajšmanová, odborná garantka Loono.

Velkým strašákem bývají akutní astmatické záchvaty, což jsou velmi náhlé epizody suchého kašle s dýchacími obtížemi a zvýšenou dechovou frekvencí, které často doprovází pocity úzkosti a paniky. Jak člověku, u kterého takový záchvat probíhá, pomoci?

  • Odstraňte příčinu, která záchvat vyvolává (například alergen, cigareta, stresový podnět apod.)
  • Uvolněte oděv okolo krku
  • Pomozte osobě do polosedu se zapřenýma rukama o stehna
  • Podejte dotyčnému jeho SOS léky (nejčastěji v podobě inhalátoru)
  • Pokud se stav do několika minut po podání léku nezlepší, volejte 155

Loono
je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro) a spustilo mobilní aplikaci Preventivka. Během 9 let své existence Loono zrealizovalo více než 3 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 140 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a sociálních sítích @Loonocz.

Zdroj textu: Loono. Zdroj fotografie: Martin Faltejsek - Archiv

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!