Den matek jinak – zaměstnanci DPMB sbírkou podpořili Magdalenium, které pomáhá obětem domácího násilí

Den matek jinak – zaměstnanci DPMB sbírkou podpořili Magdalenium, které pomáhá obětem domácího násilí
Brno, 10. května 2021 Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna pojali oslavu svátku matek netradičně.

Pro maminky s dětmi, které se staly oběťmi domácího násilí, uspořádali sbírku přímo na míru a vybrali hotovost i zboží  za desítky tisíc korun. Magdalenium, které provozuje specializované zařízení pro oběti domácího násilí, si  dárky od zástupců podniku převzalo v pondělí 10. května. 

„Svátek matek jsme chtěli jsme pojmout netradičně, ale smysluplně. Vzhledem k informacím o narůstajících  počtech případů domácího násilí jsme se rozhodli vytvořit sbírku a zacílit ji právě na maminky s dětmi, které  se staly jeho obětmi. Po konzultaci se Sociálním nadačním fondem města Brna a Jihomoravského kraje jsme  vybrali Magdalenium, které provozuje specializované zařízení pro matky s dětmi, které tuto zkušenost mají.  Podařilo se nám mezi zaměstnanci vybrat jedenáct tisíc korun v hotovosti a zboží za dalších asi deset tisíc, což  je neuvěřitelné. Moc našim lidem za tuto solidaritu děkuji,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku  města Brna Miloš Havránek.  

Na přání organizace Magdalenium DPMB mezi svými zaměstnanci vybíral zejména drogistické zboží. Během  dvou týdnů se tak podařilo nashromáždit vše od kartáčků na zuby, sprchových gelů, šampónů, až po  kosmetiku odhadem za deset tisíc korun. Dalších deset tisíc korun se vybralo v hotovosti. „Za tuto částku jsme  nakoupili prací prášky, opalovací krémy, repelenty, písek do pískoviště pro děti a další věci, které potřebují.  Jedna z našich řidiček navíc maminkám upekla osmikilový dort,“ dodal Havránek.  

Téma domácího násilí více odkryla právě koronavirová pandemie. „V posledním roce jme zaznamenali  zvýšenou poptávku po ubytování v zařízení s utajenou adresou, které provozujeme a ve kterém se staráme  právě o maminky s dětmi, které násilí doma čelily. Uzavřené okresy a obecně izolace v posledním roce přiměla  oběti setrvávat v násilných vztazích nepřiměřeně dlouho, bez možnosti odlehčení. Dochází u nich k  prohlubování psychických obtíží, úzkostných a depresivních stavů, snižování sebedůvěry obětí nebo nárůstu  sebevražedného jednání. Aktuálně azyl poskytujeme osmi maminkám a deseti dětem, desítkám dalších  pomáháme v naší ambulantní poradně,“ sdělila psychologická pracovnice Yvona Pecák Fasurová.  Současná doba přinesla nejen akceleraci domácího násilí, ale současně zhoršila finanční situaci mnoha obětí,  neboť často přišly o práci a základní životní jistoty.

„S prosbou o radu se na nás obraceli i senioři a bezdětné  ženy, které ze strany svých blízkých čelí nejen psychickému, ale i fyzickému násilí a nevěděli si se situací rady,“  řekla vedoucí organizace Lenka Hýbnerová.  V pobytovém programu MAGDALENIUM, z.s. se nyní nachází osm žen a deset dětí. V poradně, kterou  organizace provozuje, přibývá podpůrných hovorů. V databázi poradny se nachází přes 224 rizikových dětí  a 140 obětí. Díky pomoci veřejnosti může své finanční prostředky efektivně cílit na pomoc těmto obětem  postavit se znovu na vlastní nohy a začít nový život. „Dopravnímu podniku i jeho zaměstnancům za všechny  maminky velice děkujeme, velmi si pomoci vážíme,“ uzavřela Hýbnerová.

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!