Oslavte 30. července Mezinárodní den přátelství charitativním aktem - darování plazmy spojuje přátele a pomáhá zachraňovat životy!
Zde jsou příběhy těch, kteří společně darují plazmu a prožívají jedinečný zážitek posilující jejich pouta. Objevte, jak tato výjimečná forma solidarity přispívá k šíření přátelství po celém světě.
Krevní plazma je velmi cenná látka, která se používá k výrobě životně důležitých léků. Plazmu nelze uměle vyrobit a jejím jediným zdrojem jsou dobrovolní dárci. V České republice je mnoho pacientů, včetně pacientů s hemofilií a vrozenými imunodeficitními chorobami, léčených léčbou založenou na plazmě, která jim zajišťuje plnohodnotný život. Každý se však může dostat do situace, kdy bude potřebovat léčbu na bázi plazmy, jelikož ta se používá také např. v chirurgii a při léčbě popálenin.
Ludmila, Jana, Ivana: Místo na kafe chodíme společně darovat plazmu. Ta odpoledne jsou jen naše
„Začaly jsme darovat plazmu před lety kvůli finančnímu příspěvku. Nakonec se z toho stal náš pravidelný dámský dýchánek. Pokaždé se na něj těšíme, čtvrtky jsou naše,“ popisuje trojice žen z Děčínska. Tak, jako jiné chodí společně na kávu, Jana, Ludmila a Ivana jezdí vlakem do Ústí nad Labem darovat plazmu. Pravidelně, jednou za čtrnáct dní. To je přesně interval, v jakém je možné odběr plazmy opakovat.
Jako první začala v ústeckém centru darovat plazmu Ludmila. „Už je to více než osm let,“ vzpomíná. Za ty roky již všechny tři přítelkyně společně darovaly více než 350 litrů krevní plazmy. Pochopitelně se i zajímají o to, k čemu se používá. „Jsme rády, že můžeme pomoci lidem, kteří jsou na lécích z plazmy závislí. Obzvlášť když se to nedá ničím nahradit,“ shodují se.
Vpich ani půlhodina strávená na odběrovém lehátku jim nijak nevadí. Zatím si pročtou zprávy na mobilu nebo odpočinou. „Jen spánek nám sestřičky zakazují. Prý by pak nepoznaly, jestli se nám neudělalo mdlo,“ smějí se přísnému dohledu zdejšího personálu. I s ním se ale už za ty roky dobře znají. „A my se na ně pokaždé všichni těšíme. Srší z nich energie a jejich humor nás všechny nabíjí,“ kontruje zdravotní sestřička Lucie, která má při jejich pravidelném čtvrtečním odběru právě službu.
Kdo se může stát dárcem plazmy?
"Při odběru plazmy dbáme na ochranu zdraví dárců i pacientů, kteří dostávají léčbu plazmou, takže dárci musí splňovat určité zdravotní požadavky," říká Jan Štěpánek, generální ředitel společnosti BioLife Česká republika, která v Čechách provozuje 11 moderních center pro odběr plazmy. V Plzni ho najdete v byznys centru Avalon v Poděbradově ulici, vchod pro dárce je z ulice U Tržiště. "Dárci plazmy musí být starší 18 let, vážit minimálně 50 kg a maximálně 150 kg, ale existují i další podmínky, které najdete na portálu sanaplasma.cz. Všichni kandidáti na dárce procházejí v plazmatickém centru lékařským vyšetřením – zdarma. Je důležité si uvědomit, že darování plazmy je velmi bezpečné a nijak nezatěžuje organismus," říká Jan Štěpánek.
O darování plazmy
Finanční příspěvek kompenzuje náklady na cestu a čas, který dárce stráví v odběrovém centru. Může také zvolit darování plazmy bez finanční náhrady. Pak mu vzniká nárok na den volna v práci a slevu na dani až 3000 Kč za jeden odběr. Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru, a proto je možné tyto dva způsoby dárcovství libovolně střídat.
Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní. Proces darování trvá přibližně 50 minut.